30

maja

4 ciekawostki o tulipanach

Po raz kolejny rozpoczął się już sezon na tulipany. Jest to czas, gdy można oglądać te piękne kwiaty, które dla wielu osób stają się oznaką wiosny. Z okazji rozpoczętej wiosny można również powiedzieć o kilku interesujących faktach, które będą dotyczyć tych wyjątkowych kwiatów. 4 ciekawostki o tulipanach

1. W XVII wieku, cebulka tulipana była warta tyle co dom

Na początku XVII wieku na terenie Holandii rozpoczęła się prawdziwe szaleństwo, które określone zostało jako tulipomania. Cebulki kwiatów stały się warte naprawdę bardzo dużo i były towarem spekulacyjnym. W tym okresie można było znaleźć cebulki, które były tyle warte co duży i umeblowany w całości dom.

2. Nazwa „tulipan” pochodzi od perskiego słowa „turban”

Tulipany pochodzą z Iranu. Afganistanu oraz Kazachstanu. Koczownicy przekazali ich cebulki do Turcji i tam włąśnie pojawiały się one na turbanach, dlatego właśnie tak określa się je od słowa perskiego turban. Z Turcji trafiły one do Holandii.

3. Tulipany z Holandii

znaczenie tulipanów W momencie, gdy kwiaty dotarły do Holandii od razu wzbudziły bardzo duże zainteresowanie. Ludzie zaczęli z nimi eksperymentować i sadzili je w swoich domach oraz ogrodach. W związku ze wzrostem popytu na rośliny zaczęło się także pojawiać nowoczesne podejście do procesu związanego z ich uprawą. Strefa przybrzeżna okazała się w Holandii doskonałym miejscem do uprawy tych właśnie kwiatów. Czynniki, które pomogły rozwinąć uprawę to między innymi morski klimat łagodna zima i chłodne lato. Do tego doszła jeszcze piaszczysta gleba, drobny drenaż i stały poziom wody oraz fakt, że tulipany uprawiano w ośrodku handlowym.

4. Gdy wręczasz tulipany, przekazujesz także przesłanie

Tulipany to wyjątkowe kwiaty, których kolory będą obecnie stanowiły przesłanie, z którym drugiej osobie będzie się taki kwiat wręczać. Czerwony tulipan będzie symbolizował miłość, ale wyjątkowy będzie czarny, który oznacza, że kocha się drugą osobę tak bardzo, że wszystko można dla niej poświęcić. Warto więc poznać znaczenie kolorów tych kwiatów.