Trzy najważniejsze miasta w tulipanowym raju
20

maja

Trzy najważniejsze miasta w tulipanowym raju

Całe Niderlandy to jeden wielki tulipanowy raj. Tulipan jest tutaj zresztą symbolem narodowym, który znajdziemy wszędzie: od pocztówek na oficjalnej heraldyki kraju. Do dzisiaj ma znaczenie fakt, że Holandia była kiedyś krajem ogarniętym tulipanową gorączką, hodowlą kwiatów zajmował się każdy kto tylko mógł, a ceny cebulek osiągały pułapy tak niepoważne, że za jedna cebulę najlepszej odmiany można było kupić całe gospodarstwo rolne z inwentarzem.

Turysta powinien zainteresować się tym tematem i zagłębić się w nim poprzez odwiedzenie trzech najbardziej tulipanowych miast kraju. Amsterdam Amsterdam jest znany z bardzo wielu rzeczy, które pewnie każdy jest w stanie wymienić jednym tchem. Paradoksalnie, tulipany zwykle nie znajdują się na takiej liście, chociaż powinny. Słynnymi kanałami miasta można bowiem dotrzeć do największego w mieście targu kwiatowego. Bloemenmarkt jest targiem zorganizowanym na wodzie, jedynym w takim miejscu na świecie.

Nie jest to oczywiście największa giełda kwiatowa w kraju, co w niczym nie zmienia faktu, że jest to gigantyczne targowisko posiadające kilka tysięcy odmian rożnych kwiatów. Można tu kupić kwiaty cięte, ale także cebule, które na pewno dotrwają do powrotu do domu. Haarlem Położony kilkadziesiąt kilometrów na północ od Amsterdamu Haarlem to stolica kwiatowa Holandii. Dominują tu zwłaszcza tulipany, które zresztą swoją wielką karierę zaczęły właśnie w Haarlemie.

parada kwiatów w Holandii To właśnie tutaj też odbywa się największa parada kwiatowa świata. Zawsze w ostatni tydzień kwietnia ruszają wielkie pochody z gigantycznymi platformami pełnymi kwiatów. Trasa przemarszu liczy sobie aż 40 kilometrów. Keukenhof Z kolei Keukenhof znane jest ze swoich ogrodów. Na początku dominowały tu ogrody kupieckie, potem więcej dla nich robili arystokraci. Ogrody, które można podziwiać dzisiaj, często mają kilka wieków i tworzone były w stylach charakterystycznych dla Bawarii, Anglii oraz wielu innych miejsc, z którymi Holendrzy prowadzili interesy. Wszystkie jednak zostały ubogacone o holenderskie kwiaty.