Rynek hurtowy kwiatów w Holandii
27

maja

Rynek hurtowy kwiatów w Holandii

Niderlandy to od lat niekwestionowany lider w produkcji oraz dystrybucji kwiatów ciętych. Ma także gigantyczne znaczenie na rynkach kwiatów doniczkowych oraz wszelkiego rodzaju roślin ozdobnych.

O niezachwianej pozycji Niderlandów decyduje przede wszystkim znakomicie rozwinięta struktura produkcyjno-dystrybucyjna. Wszystkie elementy tego łańcucha cechuje wysoka specjalizacja i jeszcze wyższa wydajność pracy. To właśnie tutaj skupiają się najważniejsze giełdy kwiatowe świata, gdzie prowadzi się każdego dnia licytacje pozwalające na ustalenie cen kwiatów i sprzedanie ich do odbiorców na całym świecie.

Przez holenderskie giełdy przechodzą 2 z 3 kwiatów ciętych oraz 2 z 5 roślin ozdobnych. Aż 70% całej holenderskiej produkcji kwiatów swoich odbiorców znajduje właśnie za pośrednictwem tych kanałów dystrybucji. W niewielkiej Holandii funkcjonuje zawrotna liczba 750 hurtowni florystycznych. Swój towar kupują poprzez giełdy bezpośrednio u producentów z Holandii i z reszty świata, po czym sprzedają je detalistom, czyli kwiaciarniom, hipermarketom i np. firmom organizującym śluby. System handlu kwiatami w hurtowniach jest wysoce zautomatyzowany.

internetowa hurtownia kwiatów Dostęp do niego może uzyskać każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą i zarejestruje się w systemie jako kupiec kwiatów. Istnieje tylko jeden nieprzekraczalny warunek: przedsiębiorstwo musi w sposób formalny udowodnić, że podstawą jego działalności jest szeroko rozumiana branża florystyczna. Odpowiednie zaświadczenia wydaje zazwyczaj Izba Handlowo-Przemysłowa.

Ta praktyka nie jest narzucona odgórnie, lecz jest to efekt wielu dekad realnego działania rynku i rozwiązywania pojawiających się na bieżąco problemów. Teoretycznie rejestracja w charakterze klienta oznacza dostęp do wszystkich hurtowni, ale cześć z nich postawiła na wysoką specjalizację i zajmuje się współpracą jedynie z małymi kwiaciarniami, sieciowymi hipermarketami lub z jeszcze innymi podmiotami, przez co tylko podmioty tego określonego typu mogą zawierać z nimi transakcje.