1

czerwca

Kwietniowe pola tulipanów

Piękne kwieciste pola tulipanów to na pewno znak rozpoznawalny Holandii. Jednak jak się okazuje to co widzimy w TV nie ma wiele związku z rzeczywistością i często takie pola zobaczymy tylko na pocztówkach. W rzeczywistości kwiaty rosną tylko kilka tygodni i jednocześnie w małych regionach kraju.

Jeśli chcemy zobaczyć takie tulipany na własne oczy najlepiej pojawić się w Holandii w połowie kwietnia. Kraj w tym momencie jest potentatem, gdy chodzi o produkcję cebulek kwiatowych. Regiony hodowli określane są jako cebulkowe. Rosną tam jednak nie tylko tulipany, ale także inne liczne kwiaty, pośród których będą hiacynty, narcyzy, amarylisy, szafirki, anemony, lilie, frezje, cyklameny, dalie, gladiole, pięcioręczniki i masa innych znanych i nie znanych roślin cebulkowych są tam hodowane.

Hodowla tulipanów

Przy cebulkach jak się okazuje pracuje także wielu naszych rodaków, którzy pojawiają się tam na czas pracy sezonowej. Trudna praca z tym związana praktycznie nie może być zmechanizowana i dlatego pracownicy są tam konieczni. Hodowla cebulek zaczyna się jesienią, gdy będzie się je sadzić. Na cebulce matce powstanie kilka małych cebulek, które żywią się z matki. Najlepszy będzie wyrastał do sprzedaży natomiast kolejne będą trzymać się matki i latem są wykopane i na jesień od nich będzie zaczynać się cykl na nowo. 

Gdzie i kiedy oglądać tulipany?

sezon kwitnienia tulipanów Kwiaty cebulkowe, które tworzą piękne pola będzie można oglądać od marca do maja. W swej największej krasie widać je w kwietniu, kiedy najwięcej odmian będzie mogło kwitnąć. Generalnie na terenie Holandii mamy kilka takich regionów, gdzie kwiatów będzie najwięcej. Niezmiennie jednak największą atrakcja będzie ogród Keukenhof, gdzie zobaczyć można dziesiątki różnych odmian w liczbie kilku milionów kwiatów. Układane są tam w różnorakie obrazki, które dotyczą tematycznie wybranego przez prowadzących ogród motywu. Jest to miejsce, gdzie organizowane są również wyjątkowe porady kwiatowe. Na terenie ogrodu najlepiej poruszać się rowerami według licznych kilometrów wytyczonych ścieżek rowerowych.